Drożej i dalej
Treść
Od poniedziałku paszporty biometryczne
Zgodnie z ustawą - wchodzącą w życie 28 sierpnia - paszporty będą wyposażone w mikroprocesory (chipy) z danymi biometrycznymi. Na razie taki mikroprocesor będzie zawierał komputerowy zapis twarzy (na podstawie fotografii cyfrowej), później znajdą się w nim także odciski palców. Oprócz tego w chipie zostaną zakodowane podstawowe dane właściciela paszportu.
W paszportach biometrycznych umieszczane zostaną nowe zdjęcia - z twarzą sfotografowaną na wprost, a nie z półprofilu. Takie wykonywanie zdjęć paszportowych obowiązuje już od blisko miesiąca. Całkowitą nowością będą za to wyższe opłaty - podstawowa wzrośnie ze 100 do 140 zł. Opłata za wydanie drugiego paszportu wyniesie 280 zł.
Podwyżka to nie jedyna niekorzystna zmiana. O ile wnioski o wydanie paszportu nadal będzie można składać w tych samych punktach paszportowych, co do tej pory (są w każdym powiecie w Małopolsce), to nowe dokumenty będą wydawane tylko w 5 miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Oświęcimiu.
Od 1 stycznia 2007 r. w Małopolsce liczba punktów przyjmujących wnioski o wydanie paszportów spadnie do 11. Wnioski będzie można składać w: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu, Bochni, Gorlicach, Olkuszu, Chrzanowie, Limanowej i Wadowicach.
Ograniczenia te związane są z tym, że wprowadzenie nowych paszportów wiązało się z zakupem nowego sprzętu komputerowego i oprogramowania oraz zapewnieniem bezpiecznej ochrony danych biometrycznych. Np. w punktach wydających paszporty muszą być czytniki do chipów, by przed wydaniem dokumentu sprawdzić, czy dane z mikroprocesora zgadzają się z informacjami wpisanymi w książeczce paszportowej. Janusz Moskwa, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zastrzega, że możliwe jest zwiększenie liczby punktów przyjmujących i wydających paszporty, ale decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po przetestowaniu nowego systemu.
Wszystkie dotychczasowe paszporty zachowują ważność do końca okresu, na który zostały wystawione. To oznacza, że przez kilka najbliższych lat Polacy będą dysponowali pięcioma rodzajami paszportów. Będą to książeczki: w granatowej oprawie, w bordowej oprawie, w tej samej oprawie z symbolami Unii Europejskiej, w tej samej oprawie z nowymi zdjęciami oraz paszportami biometrycznymi. Gdy za kilkanaście miesięcy do chipów wprowadzane będą także odciski palców, będzie to już szósta odmiana polskiego paszportu. A gdyby wziąć pod uwagę, że po Unii Europejskiej można się poruszać z dowodem osobistym, to okaże się, że Polacy mają jeszcze dwa dodatkowe dokumenty uprawniające do przekraczania granic (stary dowód i nowy dowód). - Strona polska poinformowała wszystkie kraje o wzorach polskich paszportów - uspokaja dyrektor Moskwa.
(GEG)
STARE CZY NOWE?
Nadal nie ma pewności, co oznacza, że od 28 sierpnia wydawane będą paszporty biometryczne. Janusz Moskwa, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego twierdzi, że jeśli ktoś złoży wniosek dziś lub jutro, to powinien otrzymać stary paszport, a ktoś, kto zrobi to w poniedziałek, otrzyma paszport biometryczny. Z kolei Tomasz Skłodowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymuje, że od 28 sierpnia będą wydawane tylko nowe paszporty.
- Po to wcześniej wprowadzaliśmy obowiązek dostarczania nowych zdjęć, by można było je umieścić w paszportach biometrycznych - tłumaczy rzecznik MSWiA. - Już teraz równolegle z produkcją starych paszportów przygotowywane są do druku paszporty biometryczne. Zdaniem Tomasza Skłodowskiego, może się zdarzyć wydanie starego paszportu po 28 sierpnia, ale będą to tylko sporadyczne przypadki.
(GEG) "Dziennik Polski" 2006-08-24
Informacja z serwisu www.malopolskie.iap.pl
Autor: ea