Europejskie Dni Dziedzictwa w Małopolsce
Treść
Bezpłatne zwiedzanie muzeów.
Wszystkie niżej wymienione muzea małopolskie będą dzialać zgodnie z formułą „dnia otwartego”, tj. zapraszają zwiedzających bezpłatnie, zapewniając w czasie trwania EDD specjalistyczną obsługę przewodnicką, przygotowują okolicznościową prezentację obiektów lub wydarzeń. Zaangażowane w EDD placówki muzealne są jednostkami organizacyjnymi Województwa Małopolskiego i uczestniczą w EDD dzięki inicjatywie podjętej przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego.
Kraków
16 – 17 września, godz. 14 – 18
Miejsce: Galeria - Pracownia Tadeusza Kantora, Kraków, ul. Sienna 7/5 oraz Archiwum Cricoteki, Kraków, ul. Kanonicza 5
W Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, przy ul. Siennej 7/5, można zwiedzić pokój Tadeusza Kantora, w którym artysta mieszkał i pracował przez ostatnie trzy lata życia. W znajdującej się obok Galerii oraz w Archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej 5 zobaczyć można wystawę „Ośrodek Teatru Cricot 2 - Cricoteka 1980-1990", przedstawiającą Cricotekę – jej zbiory i działalność od początku istnienia (1980 r.) do śmierci Tadeusza Kantora w 1990 r. – jako unikalną, autorską instytucję. Na wystawie obok wybranych przedmiotów ze spektakli Tadeusza Kantora, prezentowane są fotografie i zbiór plakatów, dokumentujących światowe tournees Teatru Cricot 2. Można też obejrzeć projekcje wideo z rejestracją spektakli Tadeusza Kantora i filmy dokumentalne na temat twórczości artysty. Zainteresowani otrzymają przewodnik po krakowskich miejscach - śladach Tadeusza Kantora.
Organizator: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA
Kraków
16 - 17 września godz. 10-14
Muzeum Etnograficzne: Kraków, pl. Wolnica 1
Muzeum zaprasza na zwiedzanie stałej wystawy Polska kultura ludowa. To szansa, by na chwilę z centrum współczesnego Krakowa przenieść się na tradycyjną, polską wieś. Można zaglądnąć do wnętrza izby krakowskiej, podhalańskiej, dolnośląskiej, a stroje ludowe z całej Polski zachwycają feerią barw. Warsztaty rzemieślnicze i narzędzia przypominają o ginących zawodach, pokazują, czym było dawne pasterstwo, łowiectwo, rybołówstwo, bartnictwo. Wielbiciele sztuki ludowej znajdą tu prawdziwe rarytasy: kapliczkę z Anielowa z 1658 roku, malarstwo na szkle, obrazy Ociepki i Nikifora.
Nowy Sącz
16 - 17 września od 9.00 do 17.00
Sądecki Park Etnograficzny, ul. Długoszowskiego 83 b, Nowy Sącz
Na obrzeżach miasta, w sądeckim skansenie znajdują się charakterystyczne dla czterech grup etnograficznych tego regionu zabytki architektury drewnianej: zagrody Lachów, Górali, Łemków i Pogórzan, wiejskie warsztaty rzemieślnicze, XVII-wieczny dwór szlachecki, kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i zbór protestancki.
Proponujemy:
- specjalistyczne zwiedzanie wybranych obiektów ekspozycji Sądeckiego Parku Etnograficznego – prezentacja elementów ludowej kultury i tradycji poszczególnych grup etnograficznych Sądecczyzny: Lachów Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Górali Sądeckich, Cyganów, Niemców Galicyjskich ze wskazaniem ich cech charakterystycznych na przykładzie stroju, rzemiosła, architektury,
a/ elementy stroju ludowego Lachów Sądeckich, Górali Sądeckich, Łemków, Pogórzan
- zwiedzanie wystawy stroju ludowego (eksponaty, fotografie archiwalne i współczesne)
- pokazy haftu lachowskiego, łemkowskiego, wyrobu bobowskich koronek klockowych
b/ tradycyjne rzemiosło i rękodzieło ludowe
- pokazy tkania płótna lnianego na warsztacie, tłoczenia oleju lnianego (Górale Sądeccy), wyplatanie koszy z wikliny, wyrobu ozdób z bibuły (Lachy Sądeckie), wyrobu kół drewnianych, strugania gontów i kręcenia powrozów (Pogórzanie)
- prelekcja pt. Łemkowie w krajobrazie kulturowym Sądecczyzny na przykładzie wystawy maziarskiej w chałupie z Łosia (Łemkowie); godz. 12.00, 16.00
c/ architektura poszczególnych grup
- prelekcja pt. Konstrukcje drewniane w architekturze ludowej na terenie Karpat Polskich w oparciu o ekspozycję w Sądeckim Parku Etnograficznym; godz. 11.00, 14.00
Krynica
16 - 17 września
Muzeum Nikifora w Krynicy, ul. Bulwary Dietla 19,
W krynickim Muzeum Nikifora zobaczyć można prace genialnego prymitywisty oraz wystawę poświęconą jego życiu i twórczości. Muzeum mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi "Romanówka". Zgromadzono tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące różnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, „fabryki dolarów”, portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie.
Propozycja działań muzeum: "Twórczość Nikifora Krynickiego -Wspólne karpackie dziedzictwo kulturowe Polaków, Łemków, Ukraińców".
- Dwudniowa ekspozycja najsłynniejszego zachowanego obrazu Nikifora Autoportret Potrójny. W ciągu ostatnich 10 lat obraz był eksponowany tylko jeden raz.
- Prezentacja filmów dokumentalnych i publikacji o Nikiforze
- Prezentacja fotogramów z planu zdjęciowego filmu "Mój Nikifor"/autor zdjęć Piotr Droździk/.
- Zwiedzanie ekspozycji z komentarzem znawcy życia i twórczości Nikifora, kustosza Zbigniewa Wolanina
Oddziały Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, które będą otwarte dla uczestników „Europejskich Dni Dziedzictwa”
Zakopane, ul. Kościeliska 18
16 – 17 września
sobota 9.00 – 17.00
niedziela 9.00 –15.00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w „Kolibie” - oddział Muzeum Tatrzańskiego
Postaci Stanisława Witkiewicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” - wielkich twórców polskiej kultury w kontekście historii stylu zakopiańskiego i działalności Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”. Ekspozycja obejmuje wnętrza w stylu zakopiańskim i nową wystawę „Portrety, pejzaże i rysunki Stanisława Ignacego Witkiewicza”. Zainteresowani będą mogli wysłuchać dwóch godzinnych wykładów na temat stylu zakopiańskiego.
Chochołów 75
16 – 17 września
sobota – niedziela 10.00 – 14.00
Muzeum Powstania Chochołowskiego - oddział Muzeum Tatrzańskiego
Muzeum mieści się w zabytkowej chałupie należącej niegdyś do zamożnego gospodarza, Jana Bafii. W urządzeniu wnętrza starano się połączyć dzieje Powstanie Chochołowskiego z 1846 r. , zwanego w gwarze poruseństwem, z ekspozycją etnograficzną, uzmysławiającą, jak w połowie XIX w. żyła rodzina góralska.
Czarna Góra
16 – 17 września
Za Górą 86
sobota – niedziela 10.00 – 14.00
Zagroda Korkoszów - oddział Muzeum Tatrzańskiego
Bogactwo kultury ludowej Spisza w kontekście historii pogranicza, położonego na styku kultur. Niezwykła, barwna, a zarazem trudna historia spiskiej ziemi. Ekspozycja w Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze pokazuje bogate gospodarstwo spiskie i wnętrza etnograficzne z końca XIX w. aż do lat 30. XX wieku.
Jurgów 215
16 – 17 września
sobota – niedziela 10.00 – 14.00
Zagroda Sołtysów - oddział Muzeum Tatrzańskiego
Tradycja, historia i współczesność mieszkańców spiskiej wsi Jurgów. Ekspozycja w Zagrodzie Sołtysów pokazuje ubogie gospodarstwo spiskie we wnętrzach etnograficznych z drugiej połowy XIX wieku z tradycyjnym wyposażeniem, a jej atrakcją jest dawny strój jurgowski.
Łopuszna
16 – 17 września
ul. Gorczańska 2
sobota – niedziela 10.00 – 16.00
Dwór w Łopusznej - oddział Muzeum Tatrzańskiego
Historia wsi Łopuszna w kontekście barwnych dziejów rodzin szlacheckich Lisickich, Tetmajerów i Lgockich, właścicieli wsi i dworu. Do zwiedzania: ekspozycja o historii dworu, kuchnia dworska, chałupa Klamerusów oraz czasowa wystawa malarstwa Beaty Sarapaty dedykowana ks. Józefowi Tischnerowi.
Tarnów
16 – 17 września
Muzeum Okręgowe w Tarnowie przygotuje następujące propozycje:
1. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie – „W cygańskim taborze”.
Jedyna w Europie stała wystawa prezentująca historię i kulturę Romów - szlaki wędrówek, prześladowania, stroje cygańskie, rzemiosła, rekwizyty magiczne. Kolekcja wozów na dziedzińcu Muzeum tworzy tradycyjne obozowisko cygańskie, skupione wokół ogniska. Bogata oferta kaset i CD z pieśniami cygańskimi, wydawnictwa specjalistyczne.
Godziny otwarcia: 10.00 –14.00
Adres: ul. Krakowska 10, Tarnów
2. Zagroda F. Curyłowej w Zalipiu
Zalipie to wieś znana z malowanych w kwiaty ścian i zewnętrznych powierzchni domów, który to zwyczaj zanotowano w końcu XIX w. Wnętrza izb zdobiono barwnymi kwiatami z bibułki, wycinankami i wiszącymi u sufitu pająkami ze słomy. Najbardziej znaną malarką w Zalipiu była Felicja Curyłowa, w jej starej zagrodzie mieści się teraz muzeum
Godziny otwarcia: 9.00 – 16.00
Adres: Zalipie
3. Dwór w Dołędze
Drewniany dwór szlachecki z poł. XIX w. zachowany z pełnym wyposażeniem nawarstwiającym się do czasów współczesnych. Tradycja dworu związana z Powstaniem Styczniowym, obok zachowana z tamtych czasów kapliczka, przed którą byli zaprzysięgani powstańcy. Tutaj bywali artyści młodopolscy: Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Adam Asnyk, Sewer Maciejowski. Tu ukrywali się partyzanci w czasie ostatniej wojny. Piękny park, okolica doskonała do pieszych i rowerowych wycieczek.
Godziny otwarcia: 9.00 – 16.00
Adres: Dołęga 10
Zubrzyca Górna
16-17 września 2006 roku 9.00 – 17.00
Muzeum – Orawski Park Etnograficzny
Orawski Park Etnograficzny to muzeum na wolnym powietrzu, prezentujące kulturę ludową Orawy. Zachowane w muzeum zagrody, chałupy oraz lamusy, pasieki i inne budynki gospodarcze pochodzą głównie z przełomu XVIII i XIX wieku. W zbiorach Orawskiego Parku Etnograficznego znajdują się także zabudowania przemysłowe - tartak, folusz, olejarnia, kuźnia oraz dzwonnica, szkoła wiejska, dwie karczmy. Ekspozycję uzupełniają sprzęty domowego użytku, narzędzia rolnicze i kowalskie, warszat tkacki.
Zwiedzanie Orawskiego Skansenu w tych dniach uatrakcyjnią pokazy niektórych czynności wykonywanych na wsi przełomu XIX / XX wieku.
We wnętrzach zabytkowych chałup chłopskich lub w ich parkowym otoczeniu na trasie zwiedzania odbywać się będą pokazy młócenia cepem, mielenia zboża na żarnach, międlenie lnu – w których zwiedzający mogą czynnie uczestniczyć, podobnie jak w wykonywaniu „bukretów” i „piór” z bibuły. Pokazane będą także zanikające już umiejętności jak, np. klepanie kosy.
W wybranych obiektach: dwór Moniaków, chałupa tkacza, chałupa chłopa średnio zamożnego oraz olejarnia, folusz, tartak, kuźnia można będzie dowiedzieć się o historii i kulturze ziemi orawskiej, zwyczajach i pracy jaką wykonywali Orawianie do lat 60. XX wieku.
Kraków
29 września - 1 października
V PODGÓRSKIE DNI OTWARTYCH DRZWI
Zwiedzanie ponad 20 obiektów m.in.:
Budynek dawnego Magistratu Królewskiego Wolnego Miasta Podgórza (Rynek Podgórski 1)
Lodownia Miejska (Zespół Szkół Gastronomicznych, ul. Zamojskiego)
Uzdrowisko Mateczny (ul. Rydlówka)
Pałac i park Jerzmanowskich (ul. Górników)
Pracownia pozłotnicza (ul. Węgierska)
Pracownia tkacka (Spółdzielnia Pracy „Wanda”, ul. Rękawka)
Dawne zabudowania „Garbarni” (obecnie „ES-SYSTEM”, ul. Przemysłowa)
Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Plac Bohaterów Getta)
Fabryka Schindlera (ul. Lipowa 4)
Dom Historii Podgórza (ul. Limanowskiego 13)
Lokomotywownia „Płaszów”
Spacery m.in.:
Podgórze dla początkujących
Podgórze jako miasto-ogród
Obóz „Płaszów” – zwiedzanie terenu obozu i dawnego cmentarza żydowskiego
Podgórze od strony Wisły
Szlakiem podgórskich legend
Historia podgórskich „pompierów”
Wzdłuż murów krakowskiego getta
Organizatorzy:
Stowarzyszenie PODGORZE.PL
Dom Historii Podgórza Domu Kultury „Podgórze”
Kontakt:
Paweł Kubisztal, email: pawel@podgorze.pl
Melania Tutak, tel. 503 657 733
Szczegółowy program będzie dostępny na początku września na www.podgorze.pl na ulotkach dostępnych w Domu Historii Podgórza (ul. Limanowskiego 13) oraz w prasie.
serwis internetowy TVP3Kraków ww6.tvp.pl
Informacja z serwisu www.malopolskie.iap.pl
Autor: ea