Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KONIECZNIE WYMIEŃ STARY NA NOWY...

.

Treść

Uwaga!



W dniu
31 grudnia 2007
upływa ostateczny termin wymiany książeczkowych dowodów osobistych.



















Nie zwlekaj

jeśli chcesz uniknąć kłopotów przy załatwianiu spraw urzędowych i bankowych - wymień książeczkowy dowód osobisty we właściwym urzędzie gminy ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego.
Dowód osobisty
jest dokumentem stwierdzającym tożsamość oraz poświadczającym obywatelstwo polskie, brak posiadania nowego spersonalizowanego dowodu osobistego uniemożliwi załatwienie wszelkich spraw urzędowych i bankowych między innymi: wymianę i odbiór paszportu, wymianę i odbiór prawa jazdy oraz inne sprawy, przy których legitymowanie się dowodem osobistym jest niezbędne.


Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm.), ustawowa wymiana książeczkowych dowodów osobistych upływa z dniem 31 grudnia 2007 r., tym samym z dniem 1 stycznia 2008 r. wszystkie książeczkowe dowody osobiste tracą ważność!!!


Okres oczekiwania na dowód osobisty wynosi około 30 dni. Z uwagi na dużą ilość przyjmowanych wniosków o wymianę dowodów osobistych termin ten pod koniec roku 2007 może się znacznie wydłużyć.

Przypomina się, iż wnioski o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy. W przypadku braku zameldowania na pobyt stały wniosek należy złożyć w urzędzie gminy właściwym ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego. Wniosek można też składać za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeśli jego złożenie we właściwym organie gminy nie jest możliwe.

Opłata za wydanie dowodu osobistego wynosi 30 zł.



Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy załączyć:

- dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy,
- dowód uiszczenia opłaty za wydanie dowodu osobistego oraz:
- odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński,
- odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku,
- na żądanie organu - poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.


Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografie przedstawiające osobę z nakryciem głowy.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączania fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.



Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. U. Nr 112 z dnia 16 grudnia 2000 r., poz. 1182 z późn. zm).

Autor: .

Tagi: STARY NA NOWY dowod osobisty